Официальный сайт движения «Москва без Лужкова!»
Главная Новости Москвы Наши новости Популярное
 • Новости
 • Новости
 • ВХОД В ЛИЧНЫЙ КАБИНЕТ
  логин
  пароль
     
   Где купить переходник на фотоаппарат

   Я решила попробовать заработать в интернете на фотографиях, и приобрела хороший фотоаппарат. Спустя некоторое время я захотела снимать мелкие объекты, например песчинки песка или капельки воды. Но

   Уборка квартир в москве
   Проф уборка квартир в москве позволяет не беспокоиться о кавардаке, который повстречает Вас либо Вашу вторую половинку. Если Вы закатывали гулкую вечеринку, а на утро остались совершенно одни, то конкретно

   Оклейка авто в Москве
   Наверняка всем автомобилистам знакома ситуация, когда любимый железный конь требует устранения возникшей неисправности, а на СТО говорят, что рабочий день мол заканчивается, а завтра так и, вообще выходной.

  Новости

  Limfa jako środowisko wewnętrzne. Skład i właściwości limfy. Funkcje limfatyczne

  1. Limfa pola tekstowe pola tekstowe arrow_upward Limfa powstaje w tkankach ciała z płynu śródmiąższowego...
  2. Ilość, skład i właściwości limfy
  3. Mechanizm powstawania limfy

  Limfa

  pola tekstowe

  pola tekstowe

  arrow_upward

  Limfa powstaje w tkankach ciała z płynu śródmiąższowego (tkankowego). Przemieszczając się przez naczynia limfatyczne, przechodzi przez węzły chłonne, gdzie jego skład zmienia się znacząco, głównie z powodu wejścia w limfę uformowanych elementów - limfocytów.

  Dlatego jest zwyczajowo rozróżniać

  • limfa obwodowa nie przechodzi przez żaden węzeł chłonny,
  • pośredni limfu, który przeszedł przez jeden lub dwa węzły chłonne na obwodzie i
  Centralna limfa przed wejściem do krwi, na przykład w przewodzie limfatycznym klatki piersiowej.

  Zobacz także >>> Węzły chłonne (badanie)

  Główne funkcje limfy

  pola tekstowe

  pola tekstowe

  arrow_upward

  Limfa wykonuje lub uczestniczy w realizacji następujących funkcji:

  1) utrzymywanie stałości składu i objętości płynu śródmiąższowego i mikrośrodowiska komórek;
  2) powrót białka ze środowiska tkankowego we krwi;
  3) udział w redystrybucji płynu w organizmie;
  4) zapewnienie humoralnego połączenia między tkankami i narządami, układem limfoidalnym i krwią;
  5) wchłanianie i transport produktów hydrolizy żywności, zwłaszcza lipidów z przewodu pokarmowego do krwi;
  6) zapewnienie mechanizmów odporności poprzez transport antygenów i przeciwciał, transfer komórek plazmatycznych, limfocytów immunologicznych i makrofagów z narządów limfatycznych.

  Ponadto limfa bierze udział w regulacji metabolizmu poprzez transport białek i enzymów, minerałów, wody i metabolitów, a także w humoralnej integracji organizmu i regulacji funkcji, ponieważ limfa transportuje makrocząsteczki informacyjne, substancje biologicznie czynne i hormony.

  Zobacz także:

  Ilość, skład i właściwości limfy

  pola tekstowe

  pola tekstowe

  arrow_upward

  Objętość krążącej limfy jest trudna do określenia, jednak badania eksperymentalne pokazują, że u ludzi krążą średnio 1,5-2 litry limfy.

  W skład limfy wchodzi

  • limfoplazma i
  elementy jednolite ,

  ponadto w limfie obwodowej jest bardzo mało komórek w centralnej limfie - znacznie więcej.

  Podobnie z krwią:

  Stosunek objętości uformowanych elementów do całkowitej objętości nazywany jest limfokrytem (dla krwi, hematokrytu), a limfocyt nawet w centralnej chłonie jest mniejszy niż 1%. W konsekwencji w centralnej limfie występuje stosunkowo niewiele elementów komórkowych.

  Udział limfy jest również niższy niż we krwi i waha się od 1,010 do 1,023. Rzeczywista reakcja jest zasadowa, pH mieści się w zakresie 8,4-9,2.

  Ciśnienie osmotyczne limfy jest zbliżone do osocza krwi, a ciśnienie onkotyczne jest znacznie niższe ze względu na niższe stężenie białek w nim. W związku z tym mniej i lepkość limfy.

  Skład limfy obwodowej w różnych naczyniach limfatycznych różni się znacznie w zależności od narządów lub tkanek - źródeł. Zatem limfa płynąca z jelit jest bogata w tłuszcze (do 40 g / l), z wątroby - zawiera więcej białek (do 60 g / l) i węglowodanów (do 1,3 g / l).

  Zmiany w składzie chłonki są określane przez dwa główne powody: zmiany w składzie osocza krwi i osobliwości wymiany materii w tkankach.

  Skład elektrolitu w limfie jest bliski osoczu krwi, ale ze względu na mniejszą zawartość anionów białkowych w limfie, stężenie przyczyn reakcji limfy jedwabnej jest wyższe. Skład elektrolitu centralnej i obwodowej limfy jest również inny. W zakładce. 2.3. pokazuje granice wahań stężenia głównych elektrolitów w centralnej limfie przewodu piersiowego

  Tabela 2.3. Skład elektrolitu centralnej limfy u ludzi (mmol / l)

  Najbardziej znaczące różnice w limfie i krwi są wykrywane w kompozycji białkowej. Współczynnik albuminy / globuliny limfy zbliża się do 3. Główne frakcje białkowe centralnej limfy podano w tabeli. 2.4. Zmiany w składzie białkowym limfy występują pod wpływem neuroprzekaźników, katecholamin, glukokortykoidów. Na przykład kortyzol dramatycznie zwiększa zawartość globulin gamma w limfie, która ma wartość adaptacyjną.

  Tabela 2.4. Frakcje białkowe centralnej limfoplazmy u ludzi

  Skład komórkowy limfy jest reprezentowany głównie przez limfocyty, których zawartość jest bardzo zróżnicowana w ciągu dnia (od 1 do 22 109 / l) i monocytów. W limfie występuje niewiele granulocytów, a czerwone krwinki u zdrowej osoby są nieobecne w limfie. Jeśli przepuszczalność naczyń włosowatych wzrasta pod wpływem czynników szkodliwych, czerwone krwinki zaczynają wychodzić do środowiska śródmiąższowego i stamtąd wchodzą do limfy, nadając jej krwawy (krwotoczny) wygląd. Zatem pojawienie się erytrocytów w limfie jest oznaką diagnostyczną zwiększonej przepuszczalności naczyń włosowatych.

  Odsetek pewnych typów leukocytów w limfie nazywany jest formułą leukocytów limfatycznych. Wygląda to tak:

  limfocyty - 90%;
  monocyty - 5%;
  segmentowane neutrofile jądrowe - 1%;
  eozynofile - 2%;
  inne komórki - 2%.

  Ze względu na obecność w limfie płytek krwi (5-35 109 / l), fibrynogenu i innych czynników białkowych limfa jest zdolna do krzepnięcia, tworząc skrzep. Czas krzepnięcia limfy jest dłuższy niż we krwi, aw szklanej probówce limfa krzepnie po 10-15 minutach.

  W nowotworach złośliwych ruch limfy przyczynia się do rozprzestrzeniania się procesu, ponieważ złośliwe komórki tkanki łatwo dostają się do limfy, rozprzestrzeniając się przez nią do innych tkanek i narządów (głównie węzłów chłonnych), co jest głównym mechanizmem przerzutów nowotworu.

  Mechanizm powstawania limfy

  pola tekstowe

  pola tekstowe

  arrow_upward

  Jak już wspomniano, w wyniku filtracji osocza w naczyniach włosowatych, ciecz wchodzi do przestrzeni śródmiąższowej, gdzie woda i elektrolity są częściowo związane przez struktury koloidalne i włókniste i częściowo tworzą fazę wodną. Tworzy to płyn tkankowy, którego część jest wchłaniana z powrotem do krwi, a część - wchodzi do naczyń limfatycznych, tworząc limfę . Zatem limfa jest przestrzenią wewnętrznego środowiska ciała, utworzonego z płynu śródmiąższowego.

  Tworzenie się i odpływ limfy z przestrzeni pozakomórkowych podlega działaniu ciśnienia hydrostatycznego i onkotycznego i występuje rytmicznie.

  Ruch krwi w mikrosytach tkanek nie występuje we wszystkich sieciach kapilarnych - niektóre z nich są „otwarte”, tj. funkcjonujące, inne są w stanie „zamkniętym” (patrz Rozdział 7). W części tętniczej funkcjonujących naczyń włosowatych płyn jest następnie filtrowany z plazmy do przestrzeni śródmiąższowej. Nagromadzenie płynu w śródmiąższu, a co najważniejsze, pęcznienie struktur przestrzeni międzykomórkowej zwiększa ciśnienie „rozrywające” w nim i, odpowiednio, zewnętrzny nacisk na naczynia włosowate, są one ściśnięte i czasowo wyłączone z krążenia. Rozpocznij pracę w pobliżu położonych pól kapilarnych. Zwiększone ciśnienie w przestrzeni śródmiąższowej promuje płyn do naczyń włosowatych limfatycznych, zmniejsza się wolna faza wodna międzywęzła, koloidy i kolagen oddają wodę, a „rozrywające” spadki ciśnienia odpowiednio w tej części tkanki eliminuje się ściskanie naczyń włosowatych i otwierają się na przepływ krwi. Liczba „otwartych” i „zamkniętych” naczyń włosowatych w tkance zależy również od aktywności zwieraczy przedkapilarnych, które regulują przepływ krwi do sieci naczyń włosowatych.

  Zatem siły hydrodynamiczne zapewniają resorpcyjną fazę tworzenia limfy.

  Zobacz także:

  Zobacz także:


   

  Найди свой район!

  Восточный

  Западный

  Зеленоградский

  Северный

  Северо-Восточный

  Северо-Западный

  Центральный

  Юго-Восточный

  Юго-Западный

  Южный

  Поиск:      


   
  Rambler's Top100
  © 2007 Движение «Москва без Лужкова!»